Recipients, Distinguished Teaching and Knox Teaching Awards

E. Phillips Knox Distinguished Teaching Award Winners

2017

Lynette Hudiburgh, Statistics

2016

Darrel Davis, Educational Psychology

Prior Knox Award Winners - 1995-2012

Between 1995-2012, the Knox Award winners were selected by the Center for Teaching Excellence committee by examining the nominees’ teaching portfolios. Teaching portfolios require the nominee to write a reflective statement explaining their approach to teaching to teaching and provide appendix items which provide examples of and evidence for the reflective statement. This reflective process is often seen as valuable by the nominees.

2012 - Rose Marie Ward, Kinesiology and Health
2012 - Steven L. Tuck, Classics
2011 - Kathleen N. Johnson, English
2010 - Joseph Johnson, Psychology
2009 - Stacey Lowery Bretz, Chemistry and Biochemistry
2008 - Cathy Bishop-Clark, Computer & Information Technology-Middletown
2007 - Olga Brezhneva, Mathematics and Statistics
2006 - Kathy McMahon-Klosterman, Educational Psychology
2006 - Anna Dollár, Mechanical and Manufacturing Engineering
2005 - Robert Vogel, Communication
2004 - Philip Cottell, Accountancy
2004 - Jeffrey Sommers, English, Middletown Campus
2003 - Yildirim Dilek, Geology
2002 - Timothy Melley, English
2001 - Kay Snavely, Management
2000 - Joan Fopma-Loy, Nursing, Hamilton Campus
1999 - Claire Boge, Music
1998 - Glenn Platt, Economics
1997 - Steven Bauer, English
1996 - Don Kaufman, Zoology
1995 - Osama Ettouney, Manufacturing and Mechanical Engineering

University Distinguished Teaching Award Winners

Between 2013-2015, the E. Phillips Knox Award was combined with the University's Teaching Excellence awards to provide Distinguished Teaching Awards. A Distinguished Teaching Award was given for each of four faculty ranks: Full Professor, Associate Professor, Assistant Professor, and Lecturer.  The ranks for awardees listed are at the time of selection and may not reflect subsequent promotions.

2015

Full Professor - Andrea Ridilla, Music
Associate Professor - Ellen Yezierski, Chemistry and Biochemistry
Assistant Professor - Peter Jamieson, Electrical and Computer Engineering
Lecturer - Norm Krumpe, Computer Science and Software Engineering

2014

Full Professor - Rodney D. Coates, Black World Studies and Sociology & Gerontology
Associate Professor - Sergio L. Sanabria, Architecture & Interior Design
Assistant Professor - Andrew R. Casper, Art
Lecturer - Alysia A. Fischer, Global Initiatives

2013

Full Professor - Hays Cummins, Geography & Western Program
Associate Professor - James Moller, Mechanical and Manufacturing Engineering
Assistant Professor - Martha Castañeda, Teacher Education
Lecturer - Joseph Bates, English

Prior Teaching Excellence Award Winners - 1998-2012

2011-12 - Rose Marie Ward, Kinesiology and Health
2011-12 - Michael Zmuda, Computer Science and Software Engineering
2010-11 - Kathleen N. Johnson, English
2009-10 - Timothy Greenlee, Marketing
2009-10 - Marguerite Shaffer, History
2008-09 - Gillian Oakenfull, Marketing
2008-09 - Elizabeth Schussler, Botany
2007-08 - Julia Guichard, Theatre
2007-08 - Rob Schorman, History
2005-06 - Jade Morton, Electrical and Computer Engineering
2005-06 - Alton Sanders, Computer Science & System Analysis
2004-05 - Judith de Luce, Classics
2004-05 - Ann Haley MacKenzie, Teacher Education
2002-03 - Laura Mandell, English
2002-03 - Yildirim Dilek, Geology
2002-03 - Cecilia Shore, Psychology
2001-02 - Sara Butler, Art
2001-02 - Helaine Alessio, Kinesiology & Health
2000-01 - Kathy McMahon-Klosterman, Educational Psychology
2000-01 - David Rosenthal, Marketing
2000-01 - Dana Saulnier, Art
1999-00 - Andrea Ridilla, Music
1999-00 - William Snavely, Management
1998-99 - Louise VanVliet, Speech Pathology & Audiology