Committee Memberships 2017-2018

Advisors Committee

Term - 4 years
Peters, Ted – Chair (CAS)
Brewer, William (MJF) (2)
England, Marcia (GEO) (4)
Goldy, Charlotte (HST) (4)
Harper, Suzanne (MTH) (4)
Levy, Jonathan (GLG) (1)
Morris, Mark (POL) (1)

Awards and Honors Committee

Term - 1 year
Baernstein, P. Renée - Ex Officio
Croucher, Sheila (GIC)
Norris, Stephen (HST)
Rech, Jason (GLG)

Committee on Committees

Term - 2 years
Baernstein, P. Renée - Ex Officio
Akhtar, Reza (MTH) (1)
Clerkin, Elise (PSY) (2)
Cochrane, Bruce (BIO) (2)
Flaspohler, Paul (PSY) (2)
Jensen, Erik (HST) (2)
Pohlhaus, Gaile (PHL) (2)

Committee for Review of Chairs and Program Directors

Term – 2 years
Haney, Pat - Ex Officio
Brezhneva, Olga (MTH) (2)
Former Chair-at-Large (1)-
Detloff, Madelyn (1)
Johnson, Katie (ENG) (2)
Klumbyte, Neringa (ATH) (1)
McConnell, Allen (PSY) (2)
Taylor, Richard (CHM) (2)

Curriculum Committee

Term - 3 years
Baernstein, P. Renée - Ex Officio
Blue, Jennifer – Chair (PHY) (2)
Peters, Ted (CAS) - Ex Officio
Armitage, Kevin (WST) (3)
Erb, Meredith (CHM) (1)
Davis, Louise (GIC/ICS) (1)
King, Christopher (PHL) (1)
Mannur, Anita (ENG) (3)
Regele, Lindsay (HST) (3)
Stevens, Charles (ITS) (2) W representative
Stevens, Hank (BIO) + QL representative
Yeboah, Ian (GEO) (2)

Ecology Research Center Policy Committee

Wright, Stephen - Ex Officio
Rypstra, Ann – Director & Chair (BIO-H)
Berg, David (BIO-H)
Cady, Alan (BIO-M)
Davis, Amelie (GEO)
Dumyahn, Sarah (IES)
Russell, David (BIO)
Schaeffer, Paul (BIO)
Solomon, Nancy (BIO)

Governance Committee

Term - 2 years
Haney, Pat - Ex Officio
Bridge, Eileen (MBI) (1)
Brown, Tammy (GIC) (1)
Corbett, Mary Jean (ENG) (2)
Kenworthy, Scott (REL) (2)
McLaughlin, Sara (SOC/GTY) (2)
Meikle, Doug (BIO) (2)

Personnel Committee

Term - 2 years
Baernstein, P. Renée - Ex Officio
Fisk, Melany (BIO) (1)
Ganev, Venelin (POL) (2)
Hartley, Scott (CHM) (2)
Medley, Kim (GEO) (1)
Miller, Elaine (PHL) (1)
Schorman, Rob (HST-M) (1)

Pre-Health Advisory Committee

Term - 4 years
Pennock, David - Chair (BIO) (3)
Abshire, Kelly (MBI) (2)
Bulanda, Jennifer (SOC/GTY) (1)
Cady, Alan (BIO) (3)
Carlin, Joe (MBI) (3)
England, Marcia (GEO) (3)
Hay-Rollins, Cameron (ATH) (3)
Hoffman, Susan (BIO) (3)
Isaacson, Lori (BIO) (3)
James, Paul (BIO) (3)
Killian, Kathleen (BIO) (2)
Kirkmeyer, Brian (CEC) (3)
Klestinec, Cindy (ENG) (3)
Kunstman, Jonathon (PSY) (3)
Marshall, Janet (CHM-M) (3)
Page, Rick (CHM) (3)
Simson, Peter (PSY) (2)
Smith, Dean (KNH) (2)
Tai, Heeyoung (CHM) (1)
Urayama, Paul (PHY) (1)

Program Committees

East Asian Studies Committee

Toops, Stanley - Chair (ITS/GEO)
Hatch, Michael (ART)
Harada, Kazue (GRAMELAC)
Jiang, Ziying (GEO)
Jiao, Yang (AHT)
Kim, Seonjin (STA)
Lee, Eunmok (GEO)
Lee, Lena (EDT)
Lee, Sooun (ISA)
Liu, Xiuwu (GRAMELAC)
Pan, Yihong (HST)
Prior, Dan (HST)
Reider, Noriko (GRAMELAC)
Rakovan, John (GLG)
Shi, Liang (GRAMELAC)
Tai, Heeyoung (CHM)
Wang Aimin (EDL)
Wang, Lihong (GRAMELAC)
Wicks, Robert (ART)
Yang, Eun Chong (ACE)
Yang, Haosheng (GRAMELAC)

European Area Studies Committee

Donahue, Dorothy – Co-Chair–
(SPN/POR/WGS)
Thesz, Nicole - Co-Chair, (GRAMELAC)
Eginli, Ilknur (ACE)
Ivanova, Mariana (GRAMELAC)
Klumbyte, Neringa (ATH)
Peterson, Kaara (ENG)
Pradanos-Garcia, Luis (SPN/POR)
Strauss, Jonathan (FRE/ITL)

Jewish Studies Committee

Gray, Hillel - Chair (REL)
Berman, Mary Jane (AWC)
Ganeva, Mila (GRAMELAC)
Goldy, Charlotte (HST)
Hanges, James (REL)
Ivanova, Mariana (GRAMELAC)
Jensen, Erik (HST)
Rosenzweig, Melissa
Schaefer, John (ATH-M)
Shaiman, Amy (HR)

Medieval Studies Committee

Klosowska, Anna – Chair (FRE/ITL)
Bergman, Elizabeth (GRAMELAC)
Gordon, Matthew (HST)
Jeep, John (GRAMELAC)
Lyons, Deborah (CLS)
Massie, Pascal (PHL)
Sanabria, Sergio (ARC)

Middle East and Islamic Studies

Bergman, Elizabeth – Chair (GRAMELAC)
French, Nathan (REL)
Gordon, Matthew (HST)
Marshall, Michael (POL)
Peterson, Mark (ATH)
Prior, Daniel (HST)
Toops, Stanley (GEO)