2018 Awards Ceremony

Chinese Students in Uptown Oxford Chinese Students in Uptown Oxford
 Mila Ganeva and Graham von Carlowitz  Mila Ganeva and Graham von Carlowitz
 German Faculty  German Faculty
Japanese Tea Ceremony Japanese Tea Ceremony
 German Faculty in Heidelberg  German Faculty in Heidelberg
 Dr. Jeeps's Linguistics Class  Dr. Jeeps's Linguistics Class
Mila Ganeva and Ben Sutcliffe at a Conference Mila Ganeva and Ben Sutcliffe at a Conference
 Ben Sutcliffe  Ben Sutcliffe
 Liang Shi and Haosheng Yang Give Out Awards  Liang Shi and Haosheng Yang Give Out Awards
 Saleh Yousef's Arabic Class  Saleh Yousef's Arabic Class

 

Wednesday, April 25, 2018 at 4:30pm
McGuffey Hall 322

Welcome

Dr. Margaret Ziolkowski, Department Chair

Cultural Presentations

Emily Tatum 
Нежность by Aleksandra Pakhutova

Morgan Shumway
Der Sandman by Robert Schumann

Rachel Brown
Die Gedanken Sind Frei - Folksong

Awards Presentations

Outstanding Graduates

Dr. Robert Di Donato Award
Outstanding Graduate in Each Major

  • Danielle McCalla Rymers (EALC)
  • Jack Ronald Henne (German)
  • Anna Elisabeth Melberg (REEES)

Herr Jacques Brietenbucher Scholarship Award

  • Aimee Liston (German)
  • Emily Erdmann (REEES)

Fulbright Scholarship Finalists

  • Autumn Harriger - Russia, English Teaching Assistant Program  
    Majors: Political Science, History
    Minor: Russian 

  • Jack Ronald Henne - Germany, English Teaching Assistant Program  
    Majors: German, Economics
    Minor: International Business, Actuarial Science

  • Katherine Elizabeth Melberg - Germany, English Teaching Assistant Program
    Majors: Classical Humanities, Classical Languages, and German 

  • Allison Grace Van Twisk - Germany, English Teaching Assistant Program
    Majors: International Studies, Economics
    Minor: German 
Graduating Majors and Minors

Arabic Minors

  • Thomas Aaron Krohn
  • Mohetaer Munire
  • Terry Thomas Tait (cum laude)

East Asian Languages and Cultures Majors

Chinese Concentration

  • Megan Elizabeth Ashbrook (magna cum laude)
  • Kaylee Paige Baumbach (cum laude)
  • Angela Miyuki Day (summa cum laude, university honors)
  • Megan McKenzie Toman Elliot
  • Kayle Marie Gruen
  • Catherine Lindsey Chunying Hanley (cum laude)
  • Katie Hai Hinh (magna cum laude)
  • Danielle M. Kunkel
  • Hunter O’Hare
  • Marie Marnell Powers
  • Gwendolyn Venezia
  • Claire Marie Williams (cum laude)

Japanese Concentration

  • Joshua Harrington
  • Andrea Kristine Lee
  • Qiutong Li
  • Yumi Christina McGregor
  • Danielle McCalla Rymers (magna cum laude)
  • Danyu Yang

Chinese Minors

  • John K. Brandon (cum laude)
  • James Gerald Conner
  • Samuel James Deihs
  • Xin Y. Dong (cum laude)
  • Taylor Michelle Edwards
  • Kevin Edward Gunter
  • Mackenzie Morgan Haney
  • Kevin Drake Harkey
  • Alexis Donnelly Hatten (magna cum laude)
  • Lara Mary Householder (cum laude, university honors)
  • John Howard Lechleiter II (cum laude)
  • Lauren Rachael Lee
  • Jack Lynch
  • Jagger Makhecha
  • Halle Anne Mentler (cum laude)
  • Lan Hoang Nguyen
  • Emily Narita Pantuso
  • Mallori Rhyan Pressman
  • Bennett L. Pruitt (cun laude, university honors)
  • Allison Nicole Rayfield
  • Rachel M. Reeves
  • Colin Franklin Spear
  • Sarah Allison Valentine (summa cum laude)
  • Cameron Derek Vaske (cum laude, university honors)
  • Lucas Richard Visokey
  • Keiko Woo Wilkins
  • Stefanie Crystal Wong (cum laude)
  • Alexis Faith Woolison
  • Alex Douglas Wren

Japanese Minors

  • Ethan Morgan Conte (university honors)
  • Daniel William Knettel (summa cum laude, university honors)
  • Meng-Hsin Kuo
  • Kent Okubo Seitz
  • Meghan Eileen Shaughnessy
  • Julia Marie Shepherd
  • Yonghui Tian (cum laude)
  • Binheng Wang
  • Hongrui Zhang
  • Xuan Zhong

German Majors

  • Jessica Leigh Auer (cum laude)
  • Rachel Anne Brown (cum laude)
  • Cassandra Diane Colton
  • Andrew Charles Forrester (cum laude)
  • Jack Ronald Henne (department honors)
  • Katherine Lee Melberg (department honors)
  • Jay Allyn Yeager III

German Minors

  • Nicholas James Armen
  • Laura H. Banh (cum laude)
  • Jacob Andrew Besanceney (magna cum laude)
  • Alexandra Lin Cameron
  • Adam Ross Cloch
  • Catherine Sue Craig-Bowden (cum laude)
  • Alanna Jo Kuether
  • Allyson Kay Lance (university honors)
  • Kirsten Larissa McClure
  • William Randolph Rogers (cum laude, university honors)
  • Allison Grace Van Twisk (cum laude, university honors)
  • Caroline Quillian White
  • Sarah Christine Wikum (magna cum laude)

Russian, East European, and Eurasian Studies Majors

  • Anna Elisabeth Melberg
  • Emily Christin Oneschuk
  • Tessa Elizabeth Ralinovsky

Russian, East European, and Eurasian Studies Minors

  • Benjamin Cory Cushing (cum laude)

Russian Minors

  • Autumn R. Harriger (cum laude)
  • Benson Everts Hobart
  • Ross Alexander Mather
  • Jennifer Catherine Sherwood (magna cum laude)

Outstanding Student Language Awards

Arabic

1st Year – Emily Froude
2nd Year –  Sarah Gaddy
3rd Year – Marta Fioretti

Chinese

1st Year – Molly DeFilippo
2nd Year – Juanita Kwarteng
3rd Year – Dania Puente Davila
4th Year – Alex Gee

German

1st Year – Tavis Enderle
2nd Year – Christopher Pawlusik
3rd Year – Jennifer Peters
4th Year – Sarah Moore

Hebrew

1st Year – Maddie Dahl

Japanese

1st Year – Luke Carrafiello
2nd Year – Yonghui Tian
3rd Year – Binheng Wang
4th Year – Emily Ward

Korean

1st Year – Johanna Alexander
2nd Year – Sung Lee

Russian

1st Year – Helen McHenry
2nd Year – August Hagemann
3rd Year – Emily Erdmann
4th Year – Anna E. Melberg

Reception

Acknowledgements

  • Arabic graduating minors’ book awards courtesy of the Sweptson Fund
  • EALC-China and Chinese awards to Outstanding Students, and graduating majors and minors courtesy of The Confucius Institute
  • German awards to Outstanding Students and book awards to graduating majors and minors courtesy of the Goethe Grant
  • Hebrew awards to Outstanding Students courtesy of the Department of GRAMELAC’s Undergraduate Enrichment funds
  • Awards to graduating EALC-Japan majors and Japanese minors courtesy of the Department of GRAMELAC’s Undergraduate Enrichment funds
  • Book awards to graduating REEES majors and REEES and Russian minors courtesy of The Havighurst Center for Russian and Post-Soviet Studies
  • Japanese, Korean and Russian Outstanding Student Awards courtesy of the Marion Lee Miller Award and the Dept. of GRAMELAC’s Undergraduate Enrichment fund

SELECTED PHOTOS FROM THE CEREMONY
(For more photos, please contact the Department Office Manager, Juanita Schrodt)

Emily Tatum sings
Emily Tatum sings Нежность by Aleksandra Pakhutova

Emily Tatum sings Нежность by Aleksandra Pakhutova
Emily Tatum sings Нежность by Aleksandra Pakhutova

Rememberance of Karen Dawisha
Rememberance of Karen Dawisha

 Morgan Shumway sings Der Sandmann
Morgan Shumway sings Der Sandmann by Robert Schumann

Morgan Shumway sings Der Sandmann
Morgan Shumway sings Der Sandmann by Robert Schumann

 Rachel Brown sings Die Gedanken sind frei
Rachel Brown sings Die Gedanken Sind Frei - Folksong

 Rachel Brown sings Die Gedanken Sind Frei
Rachel Brown sings Die Gedanken Sind Frei - Folksong

Mila Ganeva and Robert Di Donato
Mila Ganeva and Robert Di Donato

Danielle McCalla Rymers
Students receive the Robert Di Donato Award

Anna Elisabeth Melberg
Students receive the Robert Di Donato Award

Jack Ronald Henne
Students receive the Robert Di Donato Award

Jack Ronald Henne
Students receive the Robert Di Donato Award

 Breitenbucher Award Receiptants
Students receive the Breitenbucher Award

Breitenbucher Award Receiptants
Students receive the Breitenbucher Award

Arabic Year Awards
Outstanding Arabic Language Student Awards

Arabic Year Awards
Outstanding Arabic Language Student Awards

 Chinese Year Awards
Outstanding Chinese Language Student Awards

Chinese Year Awards
Outstanding Chinese Language Student Awards

German Year Awards
Outstanding German Language Student Awards

German Year Awards
Outstanding German Language Student Awards

Hebrew Year Awards 
Outstanding Hebrew Language Student Award

Hebrew Year Awards
Outstanding Hebrew Language Student Award

Japanese Year Awards
Outstanding Japanese Language Student Awards

Japanese Year Awards
Outstanding Japanese Language Student Awards

Korean Year Awards
Outstanding Korean Language Student Awards

Korean Year Awards
Outstanding Korean Language Student Awards

Russian Year Awards
Outstanding Russian Language Student Awards

Russian Year Awards
Outstanding Russian Language Student Awards

Arabic Majors and Minors
Arabic Minors

Arabic Majors and Minors
Arabic Minors

German Majors and Minors
German Majors

German Majors and Minors
German Majors

 German Majors and Minors
German Minors

German Majors and Minors
German Minors

EALC Majors and Minors
EALC Majors - Japanese Concentration

EALC Majors and Minors
EALC Majors - Japanese Concentration

EALC Majors and Minors
Japanese Minors

EALC Majors and Minors
Japanese Minors

REEES Majors and Minors
REEES Majors and Minors and Russian Minors

REEES Majors and Minors
REEES Majors and Minors and Russian Minors

Di Donato Award Winners
Di Donato Award Winners

Di Donato Award Winners
Di Donato Award Winners

Students mingle during awards ceremony
Students and Faculty mingle during the reception

Students mingle during awards ceremony
Students and Faculty mingle during the reception

Students mingle during awards ceremony
Students and Faculty mingle during the reception

Students mingle during awards ceremony
Students and Faculty mingle during the reception

Faculty talk to students during the reception
Students and Faculty mingle during the reception