2019 Awards Ceremony

Wednesday, May 8, 2019 - 4:30pm
322 McGuffey Hall

Program

Welcome
Dr. Margaret Ziolkowski, Dept. Chair

Cultural Presentations

A Korean Folk Song entitled "Spring in My Hometown"
Performers: Johanna M.L. Alexander, Jessica V. Goldstein, Brittney "Britt" Graves, and Haley R. Shomette

Alexander Ralph Gee - In Chinese Singing Toy Story's the me song "You've Got a Friend in Me"

Performance of Richard Strauss' Schlagende Herzen
David J. "DJ" Cleavinger (keyboardist) & Hollyn T. Lana (soloist)

Specialty Awards Presentations and Announcements

Dr. Robert DiDonato Awards, Dr. Mila Ganeva
Breitenbucher Awards, Dr. Mila Ganeva
Student Achievements Announcements, Dr. Mila Ganeva

Outstanding Student Awards Presentations

Arabic Awards, Dr. Margaret Ziolkowski
EALC & Chinese Awards, Dr. Liang Shi
EALC & Japanese Awards, Dr. Kazue Harada
German Awards, Dr. Mila Ganeva
Korean Awards, Mr. Won Ahn
Russian Awards, Dr. Ben Sutcliffe

Recognition of Graduates

Arabic Minors Graduates, Dr. Margaret Ziolkowski
EALC Majors-China & Chinese Minors Graduates, Dr. Liang Shi
German Majors & Minors Graduates, Dr. Mila Ganeva
EALC Majors-Japan & Japanese Minors Graduates, Dr. Kazue Harada
REEES Majors, and REEES and Russian Minors Graduates, Dr. Ben Sutcliffe

Closing Remarks
Dr. Margaret Ziolkowski, Dept. Chair

Reception


Award Recipients

Dr. Robert DiDonato Award

Outstanding Graduate in Each Dept. Major

East Asian Languages and Cultures: Madison Lynn Cain
German: William "Will" George Estey
Russian, East European, and Eurasian Studies: Emily Mavis Erdmann

Herr Jacques Breitenbucher Award

Outstanding Upper-Class Females Learning a Language

German: Jacqueline Kay Meriwether
Russian, East European, and Eurasian Studies: Avery F. Comar

Outstanding Language Awards

Arabic

Level 1: Bretho M. Danzy
Level 2: Salma Mahmoud Fleifil
Level 3: Connor Gardner Weston

Chinese

Level 1: Molly J. Smith
Level 2: Ryan Andrew Burghart
Level 3: Dania Gloria Puente Davila
Level 4: Ryan Thomas Cliver

German

Level 1: Nancy C. Pellegrino
Level 2: Sumayyah F. A. McTaggart
Level 3: Zachary L. Dundek
Level 4: Stephen E. Bowden

Japanese

Level 1: Coby Austin Warkentin
Level 2: Hannah P. Hudnall
Level 3: Sarah Frick
Level 4: Dan Luo

Korean

Level 1: Kyla Nicole Stone
Level 2: Johanna M. L. Alexander

Russian

Level 1: Jacob Dylan Bemis
Level 2: Patrick Riley Newell
Level 3: August J. Hagemann

Student Achievements

Emily Mavis Erdmann - double major in French and Russian, East European and Eurasian Studies, has been awarded a Fulbright Scholarship. She will be an English Teaching Assistant in Russia during the 2019-20 academic year.

Emily Froude, double major in International Studies and Political Science and minors in Spanish and Arabic, is an alternate for the David L. Boren Scholarship. Emily will enroll in the School for International Training's Geopolitics, International Relations, and the Future of the Middle East program in Jordan during spring semester 2020, followed by the CIEE Summer Arabic Language program at the University of Jordan during summer term.

August John Hagemann, double major in Economics and Russian, East European and Eurasian Studies has been awarded the 2019-2020 Ann Louise Wilkinson Scholarship. This scholarship is given to a deserving undergraduate student who is currently conducting research.

Abigail F. Flurley graduated in Dec. ;18 with a major in Physics and a minor in German. She has accepted an English Teaching Assistant position in Klagenfurt Austria.

Max Micheli, double major in International Studies and East Asian Languages and Cultures, has been awarded the David L. Boren Scholarship to support his study abroad programs in China. Max will spend spring semester 2020 in Chengdu with the USAC program at Southwest Minzu University and the following summer with CET at Flarbin Institute of Technology.

Sophia Pauken, international studies and German double major, is an alternate in Arabic for the Critical Language Scholarship program. This competitive scholarship fully funds a summer immersion program for languages not commonly taught in the United States.

The following senior German majors were named Dean's Scholars for the 2019-2020 academic year:

Angus Broderick Cady will work with Dr. Nicole Thesz
Aimee Joy Liston will work with Dr. Mariana Ivanova
Ellie Joy Timmons will work with Dr. John M. Jeep


Graduating Majors and Minors

Arabic Minors

  • Scott Bellavia
  • Mary Margaret Criddle
  • Madesyn Eva DeVivo
  • Megan Christine Drown
  • Kelsey Rose Eldred
  • Nicholas Egan Mohr (Cum Laude, University Honors)
  • Kathryn Grace Nash
  • Danielle Elizabeth Regan
  • Mackenzie Eleanor Sablak

East Asian Languages and Cultures Majors - China Concentration

  • Connor David Bopp
  • Madison Lynn Cain (Cum Laude, University Honors)
  • Alexander Ralph Gee
  • Jacqueline R. Kopicki
  • Kelsey Anne McKenna
  • Lorena Marie Requena
  • MacKenzie Ayla-Jean Rocquemore

Chinese Minors

  • Sarah Ann Armstrong (Summa Cum Laude)
  • Seth Nathaniel Bartley (Cum Laude)
  • Kyle Matthew Burge
  • Belle Elizabeth Cassidy
  • Jacqueline Victoria Challoner (Cum Laude, University Honors)
  • Brianna Rose Clements (Cum Laude)
  • Ryan Thomas Ciiver (Cum Laude)
  • Sabrina Christine Donley (Cum Laude)
  • Jack G. Goldberger
  • Kevin Edward Gunter
  • Alexander Michael Hahn
  • Neal Bramlette Hawkins (Summa Cum Laude)
  • Rachael Ellen Hertzberg
  • William Joseph James (Cum Laude)
  • Cooper Thaddeus Johnson
  • Ian C. Jones (Cum Laude, University Honors)
  • Jay B. Koh
  • Jordan Nicole Lander
  • Taryn Lauren Loo
  • Zachary Aaron Lovell (Cum Laude)
  • Grant Edward Roberts
  • Danielle M. Sika
  • Angel Spanos
  • Devin Scott Spivey
  • Andrew Ryan Stout
  • Mackenzie Eleanor Sablak
  • David Gordon Tallman
  • Graham WilliamTonner
  • Gabrielle AtkinsVerdin (Magna Cum Laude, University Honors)
  • Miklos White

East Asian Languages and Cultures Majors - Japan Concentration

  • Lea Anne Antrobus
  • Charles Mitchell Emmerich
  • Yuchen Hu
  • Yumi Christina McGregor
  • Chance Joseph Overberg (Summa Cum Laude)
  • Hannah Lee Peffly
  • Yuwen Qiu
  • Julia Marie Snodgrass
  • Ryan Richard Snyder
  • Emily Ruth Ward (Summa Cum Laude)
  • Lvhao Zhang
  • Xinyu Zheng

Japanese Minors

  • Hannah Christine Alt (Magna Cum Laude, Unviersity Honors)
  • Reno DiFonzot
  • Yihuan Feng
  • Zhaoqing Fu
  • Yanwu He (Cum Laude)
  • Lianqin Huang
  • Mingxuan Huang
  • Jinman Li
  • Suqi Liu
  • Jinzhou Lu
  • Nathan M. Moody
  • Patrick Paul Schneider
  • Cynthia Seina Uruma
  • Ming Ye
  • Ren Yu
  • Mengqi Zhang
  • Rongying Zhang
  • Yifu Zhang

German Majors

  • Emma Linn Buck
  • William George Estey
  • Katherine Grace Ohman

German Minors

  • Katherine Anne Bueltel (Magna Cum Laude)
  • Sarah E. Cousino
  • Erik Jeffrie Craigo
  • Abigail Jane Culpepper (Magna Cum Laude, University Honors)
  • Neal Bramlette Hawkins (Summa Cum Laude)
  • Wyatt Ellis Houck
  • Rachel M. Instone (Magna Cum Laude, University Honors)
  • Lena S. Koenig (Magna Cum Laude)
  • Alanna Jo Kuether
  • Evan Patrick Kuhn
  • Jennifer Annette Laufmann (Summa Cum Laude, University Honors)
  • Charles D. Malone
  • Bailey Jade Mendlik
  • Daniel Brading Richardson
  • Anna Kathleen Schad  (Cum Laude, University Honors)
  • Michael Braegor Strickley
  • Runan Sui
  • Alaina Kathryn Swope (Magna Cum Laude)
  • Heidi Marlene Zimmer

Russian, East European, and Eurasian Studies Majors

  • Emily Mavis Erdmann (Summa Cum Laude)
  • Joseph Ivan Margevicius
  • Joseph F. Tamesis
  • Yakov Andreevich Shatalov

Russian, East European, and Eurasian Studies Minor

  • Nicholas Michael Rackers

Russian Minors

  • Victoria Alexis Kusnierz (Cum Laude)
  • William Anthony Salvucci
  • Julianna Stevans Swann
  • Jacob P. Youst

Acknowledgements

Arabic graduating minors' book awards courtesy of the Sweptson Fund

EALC-China and Chinese awards to Outstanding Students and graduating majors and minors courtesy of The Confucius Institute

German awards to Outstanding Students and book awards to graduating majors and minors courtesy of the Goethe Grant

Awards to graduating EALC-Japan majors and Japanese minors courtesy of the Department of GRAMELAC's Undergraduate Enrichment funds

Book awards to graduating RE EES majors and REEES and Russian minors courtesy of The Havighurst Center for Russian and Post-Soviet Studies

Japanese, Korean and Russian Outstanding Student Awards courtesy of the Dept, of GRAMELAC's Undergraduate Enrichment funds

Photos from the 2019 Awards Ceremony

 Outstanding Chinese Award Students  Outstanding Chinese Award Students
 Students in the Chinese Minor  Students in the Chinese Minor
Students in Korean perform "Spring in my Hometown" Students in Korean perform "Spring in my Hometown"
 Students in Korean perform "Spring in my Hometown"  Students in Korean perform "Spring in my Hometown"
 Students in Korean perform "Spring in my Hometown"  Students in Korean perform "Spring in my Hometown"
Alex gee performs "You've Got A Friend In Me" in Chinese Alex gee performs "You've Got A Friend In Me" in Chinese
 DJ Cleavinger and Hollyn Lana perform "Schlagende Herzen"  DJ Cleavinger and Hollyn Lana perform "Schlagende Herzen"
Outstanding Arabic Award Students Outstanding Arabic Award Students
 Japanese Majors  Japanese Majors
Outstanding Japanese Award Students Outstanding Japanese Award Students
 Outstanding German Award Students  Outstanding German Award Students
  Japanese Majors   Japanese Majors
Outstanding Japanese Award Students Outstanding Japanese Award Students