Dr. Cathie Grimm with a German 111 Class Dr. Cathie Grimm with a German 111 Class

2017 Awards Ceremony

Wednesday, May 3rd, 2017 at 4:00pm
McGuffey Hall 322

Welcome

Dr. Margaret Ziolkowski, Department Chair

Cultural Presentations

Chinese Tongue Twisters
Students Enrolled in CHI 330 during Spring Semester: Gwendolyn Benzia,Ross Berger, Jacob Bryant, Madison Cain, Bonita Charoenwong, Danielle Kunkel, John Lechleiter, Joseph McCafferty, Kelsey McCrum, Jinkyu Na, Hunter O'Hare, Marie Powers, Kelsey Reider, MacKenzie Rocquemore, David Tallman, Claire Williams

German Lied
Performed by Kyra Mariah Klontz, senior, double major in Music Education and Music Performance with minors in Special Education and Music Theater

Awards Presentations

Outstanding Graduates
Dr. Mila Ganeva

Dr. Robert DiDonato Award
Outstanding Graduate in Each Major

  • Gretchen Shelby-Dormer (EALC)
  • Graham Hamilton von Carlowitz (German)
  • Alex Paul Leonhardt (REEES)

Herr Jacques Brietenbucher Scholarship Award

  • Jessica Leigh Auer (German)
  • Anna Elizabeth Melberg (REEES)

Fulbright Scholarship Recipients

  • Graham Hamilton von Carlowitz - Germany, English Teaching Assistant Program
  • Kayla Orta - South Korea, Korean Studies Graduate Degree Grant

Benjamin A. Gilman International Scholarship Recipients
(Funded by the U. S. Department of State)

  • Rachel Reeves (Political Science, East Asian Languages and Cultures) will spend spring semester in Chengdu, CHina, with the USAC Chinese Language and Culture Program
  • Bryan Hiroshi Kubota (Psychology, East Asian Languages and Cultures) participated in Miami University's exchange program at Doshisha University in Japan
Graduating Majors and Minors

Arabic Minors

  • Rukaya Donkor Yasemin Abdallah
  • Samuel Henry Bachmann
  • Rachel Maria Faraci
  • Zachary Ryan Higgins (University Honors)
  • Edward Hani Khaddam
  • Miranda Suzanne McCaughley
  • Salahadin Mustapha
  • Christine Marie Ostrosky (Magna Cum Laude, University Honors)
  • Austin DeForrest Riggs
  • Paul Mitchael Weiner

Middle East and Islamic Studies Minors

  • Elizabeth Susan Carter
  • Qinton Glenn Couch (Cum Laude)
  • Jacob Hunter Eishen (Cum Laude, University Honors)
  • Alea Durand Ekberg (Cum Laude)
  • Rachel Maria Faraci
  • Samantha Irene Gauer (Cum Laude, University Honors)
  • Jacob Kincaid Lathram
  • Scott Alexander Marsh Jr.
  • Miranda Suzanne McCaughley
  • Christine Marie Ostrosky (Magna Cum Laude, University Honors)
  • Sydney Lynn Scribner
  • Owen Phillip Walsh

East Asian Languages and Cultures Majors

Chinese Concentration

  • Michael D. Blair
  • Alexander James Calnon (University Honors)
  • Altagracia De Los Angeles Cooper-Reynoso
  • Joseph Patrick McCafferty
  • Chase Eugene Meyer
  • Hannah Lian Pfeifer (Cum Laude)
  • Gretchen Elizabeth Shelby-Dormer
  • Kelsi Briana White (Summa Cum Laude)

Japanese Concentration

  • Bryan Hiroshi Kubota
  • Ju Liu
  • Maria Katherine Moore (Magna Cum Laude)
  • Mayu Nakano (Magna Cum Laude)
  • Bixi Shao
  • Yue Sun
  • Long Zhang

Chinese Minors

  • Lillian Grace Alioto
  • Ross Richard Berger
  • Amanda Lee Bruno (Summa Cum Laude)
  • Bonita Buolada Charoenwong (Cum Laude)
  • Jacob Layne Eckhardt
  • Claire Louise Fielder (Magna Cum Laude)
  • Daniel Milton Gober
  • Lindsey Alexander Joiner
  • Laura Michelle Jones (Cum Laude)
  • Andrew Murphy Kirkham
  • Jacob Richard Kissinger
  • Halbert Lee
  • Steven Bradley Lemp
  • Drake Matthew Long (Cum Laude)
  • Leland Waitz Markman
  • Kelsey Lisabeth McCrum
  • Alexander Martin Meloy
  • Jinkyu Na
  • Andrew Christian Nelson
  • Spencer Owen Reynolds (Summa Cum Laude, University Honors)
  • Kelsey Christine Reider
  • Isaac David Shapiro
  • Christian John Mitchell Stahlberg
  • Lucas Richard Visokey
  • Valeriy Voronin
  • David Matthew Yoder Jr.

Japanese Minors

  • Li Cui (Magna Cum Laude)
  • Benjamin Michael Krieger
  • Meng-Hsin Kuo
  • Brian Matthew McMahon
  • Zibo Pan
  • Alicia Marie Ponzani (Cum Laude)
  • Carol Elizabeth Robinson
  • Heather Christine Royster (Com Laude, University Honors)
  • Runmeng Wu
  • Jie Yang
  • Yunqi Zhang

German Majors

  • XiaoLun Chen (Cum Laude)
  • Travis Carol Collins
  • Jacklyn Celeste Heikes (Cum Laude)
  • Samuel M. Laihr
  • Carly Liliana McCain
  • Augusta Zende Reisling
  • Stacy Norma Skrinak (Department Honors)
  • Kathryn Mason VanCuren (Magna Cum Laude, University Honors)
  • Graham Hamilton von Carlowitz (Cum Laude, Department Honors)

German Minors

  • Kaitlin Joan Beckley (Cum Laude)
  • Andrew Joseph Bennett
  • Alison Elizabeth Block (Magna Cum Laude)
  • Luke Daniel Borland
  • Benjamin James Clifton
  • Sean Thomas Cullen (Magna Cum Laude)
  • Kirby Katherine DeBates
  • Mark Denton
  • Jordan Bailey Dinwiddie
  • Daniel Joseph Donnelly
  • Charles Anthony Federspiel
  • Coartney Freeland (Summa Cum Laude)
  • Jack Ernest Gruber
  • Claudia Lois Lamparter
  • Allison Elizabeth Martin (Cum Laude)
  • Drew MIchael Patterson
  • Ryan Andrew Pettit (Magna Cum Laude, University Honors)
  • Ashley Marie Renner
  • Jessica Lyn Sherlock (Magna Cum Laude)
  • Lee Dearborn Shibley II (Cum Laude)
  • Dylan Kai Bailey-Van Kuren (Cum Laude, University Honors)
  • Paul Michael Weiner
  • Samuel Frederick West
  • Xinyu Wang

Russian, East European, and Eurasian Studies Majors

  • Sean Francis Daugherty
  • Ashlynn Kai Galligher (Cum Laude)
  • Olivia Marie Giaimo (Cum Laude, University Honors)
  • Heidi Rose Hetterscheidt
  • Alexander Paul Leonhardt (Cum Laude)
  • Syndey Ann McGuire
  • Anna Clara Osatuke
  • Dakota Wesley Potts (Cum Laude, University Honors)
  • Heather Christine Royster (Cum Laude, University Honors)
  • Isabelle Warner Schenkel

Russian, East European, and Eurasian Studies Minors

  • Nestor Semenyuk
  • Daniel William Tiley

Russian Minors

  • Valerie D. Fine
  • Diana Mikitin
  • Elizabeth L. Silshtut

Outstanding Student Awards

Arabic

1st Year – Sydney Jade Chuen
2nd Year – Jacob Hunter Eishen
3rd Year – Terry Thomas Tait

Chinese

1st Year – Erin Elizabeth Glynn
2nd Year – Audrey Claire Payne
3rd Year – Bennett L. Pruitt
4th Year – Marie Marnell Powers

German

1st Year – Angus Broderick Cady
2nd Year – Katie Elizabeth Rogers
3rd Year – Allyson Kay Lance
4th Year – Jack Ronald Henne

Japanese

1st Year – Suqi Liu
2nd Year – Li Xinyue
3rd Year – Yumi McGregor
4th Year – Maria Katherine Moore

Korean

1st Year – Meizhu Wang
2nd Year – Yixuan Bian

Russian

1st Year – August John Hagemann
2nd Year – Cristie M. Margerum
3rd Year – Anna M. Nikolaenko
4th Year – Dakota Wesley Potts

Reception

Acknowledgements

  • Arabic minors’ book awards courtesy of the Swepston Fund.
  • Middle Eastern & Islamic Studies minors’ book awards courtesy of the Swepston Fund.
  • Chinese awards to outstanding students, majors, and minors courtesy of The Confucius Institute
  • German book awards to majors and minors courtesy of the Goethe Grant.
  • Japanese awards to majors and minors courtesy of the Department of GRAMELAC’s Enrichment Funds.
  • Korean outstanding student awards courtesy of the Department of GRAMELAC’s Enrichment Funds.
  • Russian book awards to majors and minors courtesy of the Havighurst Center for Russian  and Post-Soviet Studies
  • Arabic, German, Japanese, Korean, and Russian Outstanding Student Awards courtesy of the Marion Lee Miller Award Fund.

SELECTED PHOTOS FROM THE CEREMONY
(For more photos, please contact the Department Office Manager, Juanita Schrodt)

Photo 01
Chinese 330 students performing tongue twisters

Photo 02
Chinese 330 students performing tongue twisters

Photo 03
Chinese 330 students performing tongue twisters

Photo 04
Kyra Mariah Klontz performs a German Lied

Photo 05
Drs. Ganeva and Di Donato present the Di Donato Outstanding Graduate in Major Award to Gretchen Shelby-Dormer

Photo 06
Drs. Ganeva and Di Donato present the Di Donato Outstanding Graduate in Major Award to Graham Hamilton von Carlowitz

Photo 06
Dr. Ganeva congratulates the Herr Jacques Breitenbucher Award winner

Outstanding Students in Arabic
Outstanding Students in Arabic

Outstanding Students in Chinese
Outstanding Students in Chinese

Outstanding Students in German
Outstanding Students in German

Outstaanding Students in Japanese
Outstanding Students in Japanese

Outstanding Students in Korean

Outstanding Students in Korean
Outstanding Students in Korean

Outstanding Students in Russian
Outstanding Students in Russian

Arabic and MEIS Minors
Students from the Arabic Minor and the Middle East & Islamic Studies Minor

Students from EALC Majors
Students from the East Asian Languages & Cultures (China Concentration) Major

Students from Chinese Minors
Students from the Chinese Minor

Students from EALC Majors

Students from the East Asian Languages & Cultures (Japanese Concentration) Major

Students from Japanese Minors

Students from the Japanese Minor

Students from German Major

Students from the German Major

Students from German Minors
Students from the German Minor

Students from REEES Major
Students from the Russian, East European, and Eurasian Studies Major

Students in EALC Majors
Students from Japanese Majors and Minors

Post Ceremony Reception Photos
Post-Ceremony Reception

Post Ceremony Reception Photos
Post-Ceremony Reception

Post Ceremony Reception Photos
Post-Ceremony Reception

Post Ceremony Reception Photos
Post-Ceremony Reception

Post Ceremony Reception Photos
Post-Ceremony Reception

Post Ceremony Reception Photos
Post-Ceremony Reception

Post Ceremony Reception Photos
Post-Ceremony Reception

Post Ceremony Reception Photos
Post-Ceremony Reception